Sunum Eğitimi

İnsanlık tarihi boyunca birileri birilerine bir şeyler sundu. Mağara döneminde, avcılar deneyimlerini diğer mağara ziyaretçileri ile paylaşıyorlardı. Yandaki resim, MÖ 35.000 yıllarında bile Powerpoint kullanıldığını, ancak teknik altyapının yetersizliğinden dolayı bu dönemdeki sunumların bugünkülere nazaran biraz daha “zahmetli” olduğunu gösteriyor.

Günümüzde ise sunumlar çok daha farklı (sıkıcı?) bir hal aldı. Giderek hızlanan yaşantımızda, başka hiçbir şey düşünmeden dikkatimizi tek bir noktaya odaklamak neredeyse imkansız. İşte bu yüzden, eğitimlerimizde sunum hazırlama ve yapma konularını sadece teknik açıdan değil, insan psikolojisini de gözönünde bulundurarak bütünsel bir açıdan işliyoruz.

Sunum eğitimlerimizde 3 ana başlık üzerine yoğunlaşıyoruz:

1. İÇERİK

Bilgisayardaki sunum programını açıp bilgileri doldurmaya başlamadan önce cevaplanacak bazı sorular var. Eğitimin hazırlık bölümünde bu soruları öğreniyoruz ve en uygun cevapları keşfediyoruz. Ardından, sunumun içeriğini oluşturuyoruz. Buradaki en önemli noktalardan biri, sunuma dahil edeceğimiz içeriğin dinleyici kitlesi ile uyumlu olmasıdır.

2. TASARIM

Renklerden yazıtipine, karakter boyutundan resim kalitesine kadar bir çok unsur sunumunuzun verimliliğini doğrudan etkiliyor. Bu bölümde, hem denenmiş ve ispatlanmış doğru ve yanlışları inceliyor hem de bunları kendi sunumlarımıza uygulamanın teknik altyapısına sahip oluyoruz.

3. SUNUŞ

Işıklar karardı. Artık sahne sizin. Seçim de sizin: Ya karşınızdakileri uyutacaksınız, ya da aldığınız eğitimin yardımıyla hazırladığınız sunumun ardından ayakta alkışlanacaksınız. Biz ikinci seçeneği size daha çok yakıştırıyoruz. Ya siz?