En Çok Yapılan Görsel Kullanım Hataları

Sunumlarda görsel kullanmak kesinlikle önemli. Bazı araştırmalar, görsellikle eşleştirilen bilginin insan beyninde altı kat daha etkili bir şekilde depolandığını belirtiyor. Ama dinleyiciler üzerinde olumsuz bir etki bırakmak istemiyorsanız, sadece görsellerin kullanılıp kullanılmadığından ziyade, nasıl kullanıldığı da önem arz ediyor.

Aşağıda en sık karşılaştığımız 10 kullanım hatasını inceleyebilirsiniz:

Örnek Tasarım

Bu slaytta kullanılan ve tavsiye edilen tasarım çizgisi ile aşağıdaki örnekler arasındaki farkları inceleyin.

Resmin boyu çok küçük.

Her resim slaydın tamamını kaplamak zorunda değil, ama en azından daha büyük bir biçimde kullanmakta fayda var.

Resim rastgele yerleştirilmiş.

Resim bir önceki küçük örneğe göre daha iyi, ama yerleşimi hakkında herhangi bir düzen uygulanmamış gibi duruyor ve metinle herhangi bir hizalanma durumu yok.

Resim kenarlarında gereksiz boşluklar var.

Bu slaydı tam ekran yansıttığınız zaman kenardaki beyazlıklar görüntü kirliliği ve uyumsuzluk oluşturuyor. Sunum hazırlanırken iyi niyetle resim büyük kullanılmış, ama yeterli özen gösterilmemiş.

Resim düşük çözünürlüklü ve dağılıyor.

Resim slayt üzerinde güzel yerleştirilmiş, ancak düşük çözünürlük nedeniyle tüm slayda yayıldığında pikselleşme yapıyor. Büyük ihtimalle, bir sunum hakkında “özensiz” ve “amatör” düşüncelerini en hızlı tetikleyen hatadır.

Resmin üzerinde ticari damga var.

Az önceki örnekte dağılan resim nasıl hemen “özensiz” ve “amatör” düşünceleri tetikliyorsa, üzerinde damga olan resimler de “Paraya kıyıp resmi satın almamış” düşüncesini tetikleyecektir! İnternet üzerinde bir çok ücretsiz ve yüksek kaliteli resim bulabileceğiniz siteler var.

Resim boyutları oransız.

Resmin kalitesi yüksek ve yerleşimi hizalı, ancak en/boy oranına dikkat edilmeden ebatlarla oynanmış. Yine özensiz ve amatör bir görüntü oluşturuyor.

Resim doku olarak döşenmiş.

Evet PowerPoint süper bir şekilde böyle bir özellik barındırıyor. Ancak bu onu illa kullanacağımız anlamına gelmiyor, çünkü ciddi bir karmaşa yaratıyor. Tıpkı programda bulunan diğer altıbinbeşyüzdoksandört gereksiz özellik gibi, bu özelliği de kullanmadan gayet profesyonel görünümlü sunumlar hazırlanabilir.

Clipart kullanılmış.

Artık resmin arkasındaki beyaz fona mı söylensek yoksa 90’lı yılların çook geride kaldığından mı yakınsak… Bu tarz demode clipart dosyalarının artık sadece ve sadece bir yerde kullanımı uygundur: “Hiçbir” yerde!

Görsel alakasız ve/veya klişe.

El sıkışmasının somon balığı ile ne alakası var? Hadi onu da geçelim, siz en son ne zaman kafanızı göğe kaldırdığınızda iki dev elin sıkıştığını gördünüz? Bu sunum Borçlar Kanunu’ndaki anlaşma maddeleri üzerine olsaydı bile bu klişe görselin kullanılması sakıncalıdır.

Görsel çok hareketli ve karmaşık.

Kullanılan resmim her ne kadar yüksek kaliteli ve konu ile alakalı olsa da, görsel olarak çok karmaşık ve dikkat dağıtabilir. Ayrıca slayt üzerindeki yazı kolaylıkla okunamıyor. Konu ile alakalı daha sade görsellerin kullanılmasında fayda var.

Paylaşım Modunda Mısınız?