Farklılaşmak Neden Önemli?

Aşağıdaki görselleri inceleyin ve her bir satırda ilk olarak hangi nesnenin dikkatinizi çektiğine bakın.

Büyük bir ihtimalle, her resimde ilk olarak diğerlerinden farklı olana odaklandınız, değil mi? Bunun sebebi çok basit: Bakış açımızda yer alan nesnelerden farklı olanın hemen dikkatimizi çekmesinin evrimsel geçmişi olan ve hayatta kalmamızı sağlayan bir amacı var. Diğerlerinden farklı olan bu şey bana bir tehdit oluşturur mu, kendimi güvenceye almak için yapmam gereken herhangi bir şey var mı? (4 tane yeşil daireden bir tanesinin farklı boyutta olması hayati bir risk taşımayabilir, ama ıssız bir ormanda yürürken diğer tüm ağaçlardan farklı görünen bir nesne ile karşılaştığınızı farzedin — işte onu hemen fark etmenizin nedeni sizi hayatta tutmak.) Bütün bu nedenlerin sonucunda, farklı olana nispeten daha fazla ilgi göstermeye ve dikkat etmeye programlanmış yaratıklarız.

Tam günlük bir etkinlikte sahneye çıkacak 9 konuşmacıdan biri olduğunuzu farz edin. Diğer herkesin aynı şekilde sunum yaptığı bir ortamda sizin bir şeyleri daha farklı yapmanız tabii ki daha fazla akılda kalmanızı sağlayacaktır. Bu farklı bir tasarım tarzı olabilir, farklı bir konuşma açılışı olabilir, farklı bir kapanış olabilir… Üzerine biraz odaklandığımızda fark yaratabileceğimiz alanların ne kadar çeşitli olduğunu görebiliriz.

Peki diyelim ki gün boyu süren bir etkinlikte değil, rutin olarak ayda bir yaptığınız sadece tek bir sunumda fark yaratmak istiyorsunuz. O zaman neyi farklı yapabilirsiniz? Başlangıcında veya sunumun çeşitli yerlerinde bahsettiğiniz konu hakkında ilginç istatistikler paylaşabilirsiniz. Veya sunumun çeşitli noktalarında dinleyiciler ile etkileşime girerek onları da pasif birer dinleyici konumundan aktif katılımcı konumuna alabilirsiniz. Veya konunuz ile alakalı videolar kullanabilirsiniz. (Video ve enteresan istatistik demişken, sadece YouTube üzerinde her dakikada bir 75.231 saatlik video seyredildiğini biliyor muydunuz? — Video seyretmeyi pek bir seviyoruz!)

Uzun lafın kısası, etrafımızda herhalde “Eski köye yeni adet getirme.” lafını duymamış kimse yoktur. Ama sunum yaparken karşımızdakinin bize dikkat etmesini ve ilgi göstermesini istiyorsak bir şeyleri diğerlerinden ve daha farklı yapmak zorundayız. Alışılmışın dışına çıkmak zorundayız.

Paylaşım Modunda Mısınız?