Sunum İçin Prova Yapmak Ne Demek?

Bir çoğumuz prova yapmayı sadece anlatacaklarımızı çok iyi bilmek ve eksiksiz bir şekilde aktarmak olarak düşünebilir.
Oysa sunumdan önce prova yapmanın amacı, anlatacaklarımızı ezberlemenin çok ötesinde…

Bir gruba sunum yapmak, aslında başından en sonuna kadar o grubu bir yolculuğa çıkarmaya benziyor. En nihayetinde, onlara bir şeyler anlatıyorsunuz ve bunun sonucunda da gerçekleşmesini istediğiniz bir hedef var, değil mi? İster bir konuda sadece bilgilenmeleri olsun, ister belirli bir yönde adım atmaları, sunumun bitiminde sizin istediğiniz sonucu elde edebilmeniz için, dinleyicilerinizi çıkardığınız bu yolculuğun çok iyi planlanmış olması gerekiyor.

İşte bu sebeple, sunum provası aslında anlattıklarınızı iyi bilmekle sınırlı değil. Bir sonraki sunumunuzdan önce prova esnasında şu sorulara cevaplar bulmayı deneyin ve bu alanlarda önceden hazırlıklı olun:

 1. Sunum esnasında nasıl bir ses tonu kullanacaksınız?
  Sizce sunumu yapacağınız ortamın bu konuda sizden bir beklentisi var mı? (Otoriter, neşeli, heyecanlı, güven verici, vb.)
 2. Sunumda vurgu yapılması gereken yerler var mı?
  Özellikle dirençle karşılaşabileceğiniz ve/veya dinleyiciler için hassas olabilecek konular varsa, bunları anlatırken vurgularınızı doğru ve yerinde yapmanız gerekecektir.
 3. Zaman planına uyuyor musunuz?
  Büyük ihtimalle, konuşmanız için size verilen bir süre olacaktır. Bu süre dahilinde kalıp kalmadığınızı kontrol ettiniz mi? Sunum süresi hakkında daha detaylı bir makaleyi ve çeşitli yöntemleri okumak için tıklayın.
 4. Soru / Cevap kısmını yönetmeye hazır mısınız?
  Yine büyük ihtimalle sunumun sonunda dinleyicileriniz ile bir soru / cevap kısmı olacaktır. Bu kritik bölümdeki performansınız sunumunuzun genel başarısını olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilir.
 5. Kendinizi açılışta nasıl tanıtacaksınız?
  Bir şirket içi sunumda bile karşınızdaki herkes sizi tanımayabilir. Onlara hitap eden kişi olarak, açılışta kendiniz hakkında neler anlatacaksınız? Bu anlatacaklarınız onların ilgisini çeker mi?
 6. Sunumun bitiş şekli etkili mi?
  Dinlediğimiz nice sunumun bir son cümle ile tamamen çöpe gittiğini defalarca gördük. Sunumun artık en sonunda hem söyleyecekleriniz hem de yapacaklarınız sunumun genel anlamda başarısını büyük ölçüde etkileyebilir.

Önümüzdeki haftalarda, bu sorulardan daha önce değinmediklerimiz hakkında daha detaylı yazılar paylaşacağız. Fakat bu esnada siz, yaklaşan bir sunumunuz varsa hazırlık aşamasında bu altı soruyu da göz önünde bulundurmaya başlayabilirsiniz.

Paylaşım Modunda Mısınız?