Sunuma Başlamadan Önce Neler Yanlış Gidebilir?

Sunumun öncesinde, sunum süresince veya sunumun sonunda oluşabilecek teknik aksaklıkları, 10.000 metrede uçarken ve keyifli keyifli yemeğinizi yerken birden bire uçağın hava boşluğuna girmesine ve domates çorbanızın yemeğin sonuna sakladığınız leziz tatlıya bulaşmasına benzetebilirsiniz: Nihai uçuş deneyimini belki çok etkilemeyecek, ama yine de bu durum olmasa her şey daha iyi olurdu.
 
Ancak bir çok sunum ortamında, son dakika meydana gelen ve hazırlık yapılmadığını ortaya çıkaran bazı teknik aksaklıklarla karşılaşıyoruz.
Hava boşluklarını biraz öncesinden tahmin etmek ve gerekli anonsların ardından tatlınızı güvence altına almak mümkün. Aynı şekilde, sunum esnasında karşılaşabileceğiniz bazı genel teknik aksaklıklara karşı da hazırlıklı olmak ve sunumu etkilemesine izin vermemek de mümkün.
 
Etkileyici bir sunum yapmanın önemli noktalarından bir tanesi, sunumun başından sonuna kadar dinleyicileri bir yolculuğa çıkarabilmenizdir. Sizinle birlikte mevcut durumu incelerler, sizin yardımınızla önlerindeki engelleri aşabileceklerini görürler ve yine sizin yönlendirmeniz ile sunumun sonunda belirli adımlar atarlar veya sizin görüşünüzü benimserler. Adeta bir gösteri gibi, başından sonuna akışı iyi düzenlenmiş ve pürüzsüzce akan bir sunum dinleyici üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.
 
Bu aksaklıkları bertaraf etmenin en iyi yöntemi, sunumunuz başlamadan önce konuşacağınız mekana gitmek ve tüm teknik ekipmanın düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmanızdır. Bu yazımda size en sık karşılaştığımız 4 teknik aksaklıktan ve onları başından engelleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.
 
1. Sunum Perdeye veya Ekrana Yansımıyor
1. Sebep: Bilgisayarınızın görüntü paylaşım ayarları doğru değil.
1. Çözüm: Windows kullanıyorsanız Windows+P ile, Mac kullanıyorsanız Sistem Tercihleri altındaki Görüntü menüsünden görüntüyü çoğaltmayı veya masaüstünü uzatmayı seçin.
 
2. Sebep: Bilgisayarınız ile projeksiyon cihazının bağlantıları uyumlu değil.
2. Çözüm: Günümüzde en çok VGA ve HDMI bağlantıları kullanılıyor. Eğer bu bağlantılar bilgisayarınızın kendi üzerinde yoksa, yanınızda mutlaka bir görüntü adaptörü bulundurmanız gerekir.
 
2. Sunum Kumandası Çalışmıyor

1. Sebep: Sunum kumandasını bilgisayarınıza ilk taktığınızda önce sistemin tanıması ve gerekli sürücüleri yüklemesi gerekebilir. Bu bazen zaman alabilen bir süreç olduğu için bu kurulumu mutlaka sunum mekanına gitmeden önce boş bir vaktinizde gerçekleştirin. Eğer bulunduğunuz mekana ait bir kumanda kullanacaksanız yine aynı kurulum sebeplerinden dolayı önceden oraya gitmenizde ve yerel ekipmanı kendi bilgisayarınız ile test etmenizde fayda var.

2. Sebep: Kumandanın pilleri bitmiş. Bu oldukça basit, ama sunumu daha başlamadan bitirebilecek kapasitede bir problem olabilir. Yıllar içinde birkaç kere sunumdan önce önüme gelenden iki tane ince kalem pil dilendiğimi hatırlarım. Böyle bir duruma düşmeye gerek yok, iki tane ekstra pil çantanızda sürekli bulunsun.
 
3. Problem: Sunum Esnasında Laptop Şarjı Bitti
İnanılmayacak derecede sıklıkla gözlemlediğimiz bir durum. Sunumun en can alıcı noktasında perdenin sağ alt tarafında çıkan, ve kısa bir süre içerisinde bilgisayarınızı prize takmazsanız size küseceğini ve kendini kapatacağını belirten pencere, bir anda tüm dinleyicilerin dikkatini üzerine çekerek sizi ikinci plana atabiliyor. Çözüm ise çok basit. Sunuma başlamadan önce mutlaka şarj adaptörünün bilgisayara takılı olduğundan ve çalışıyor olduğundan emin olun. Sunumunuz 15 dakika sürecek olsa bile, hiç risk almamak için bunu alışkanlık haline getirin.
 
4. Problem: İnternet Bağlantısı Çalışmıyor
Sunumun önemli bir noktasında YouTube’dan bir video göstereceksiniz, ama tam o sırada Murphy içeri girdi ve sabahtan beri çalışan internetin o anda çalışmayacağı tuttu. Her şey mümkün. Eğer sunumda internetten video veya herhangi bir kaynak gösterecekseniz, mümkün olduğu ölçüde o videoyu veya dosyayı daha önceden kendi bilgisayarınıza indirin ve internete bağlanmak zorunda kalmadan gösterin. Aksi halde, “Burada bir şey gösterecektim, ama şu anda internete  erişemiyorum.” dediğiniz an dinleyiciler üzerindeki genel etkiniz azalacaktır.
 
Yukarıda bahsettiğimiz dört senaryo, çözümleri son derece basit, ancak karşılaşıldığı zaman da dinleyici ile olan bağınızı bir anda koparabilecek durumlar. Bu durumları baştan engellemek için harcayacağınız toplam süre ise 5-10 saniyeyi geçmez.

Paylaşım Modunda Mısınız?