Sunumlarınızda ‘Karaktersizlik’ Yaşamayın

Aşağıdaki resmi inceleyin:

Bu resme baktığınızda ilk ne dikkatinizi çekti? Diğer harflerden farklı görünen İ ve Ş harfleri mi? Evet diyorsanız büyük bir çoğunluğun içindesiniz. (Hatta içimden, herkesin ilk onu gördüğünü söylemek geliyor, ama asla asla dememek lazım değil mi?)

Bu talihsiz sunucunun başına gelen şey dünyada her gün binlerce insanın başına geliyor. Sunumu tasarlarken kullandığı yazı tipi, sunumun yapıldığı başka bir bilgisayarda yüklü değil. Bu yüzden, ikinci bilgisayar o yazı tipini o harfin dahil olduğu başka bir yazı tipi ile değiştiriyor. Diğerlerine ise dokunmuyor. Bu yüzden aynı kelime içinde farklı yazı tipleri görüntüleniyor.

Sonuçta harfin kendisi değişmediği için anlam bozulmuyor. Ama bu görünüm bize sunucu hakkında bir fikir veriyor: İşine gereken dikkati ve özeni göstermemiş. Bu nedenle, siz sunum yaparken bu tarz bir hata ile karşılaşmamanız çok önemli.

Bu durumu engellemek için üç farklı yöntem var. Her biri oldukça basit.

A) Windows ve Mac işletim sistemlerinde standart gelen yazı tipleri kullanın. Bu yazı tiplerinden bazıları Arial, Georgia, Times New Roman, Trebuchet, Verdana. Bu arada Comic Sans da sistemler üzerinde yüklü geliyor ama sunumlarınızda asla — bakın bu sefer asla diyebiliyorum — bu yazı tipini kullanmayın. (Eğer sunumu bir yuvada küçük çocuklara yapmıyorsanız.)

B) Firmanıza veya markanıza özel bir yazı tipi kullanıyorsanız bu yazı tipi dosyasını (genellikle .OTF veya .TTF uzantılı dosyalar) bir flash bellek ile yanınızda bulundurun ve sunumun yapılacağı bilgisayar farklı ise mutlaka önceden sisteme yükleyin. Bu yazı tipi dosyalarına Windows 7 veya 8 kullanıyorsanız Başlat >> Denetim Masası >> Görünüm ve Kişiselleştirme altında yer alan Yazı Tipleri seçeneğinden de ulaşabilirsiniz. Windows 10 kullanıyorsanız Başlat >> Ayarlar adımını seçin ve açılan penceredeki arama kutusuna “Yazı Tipleri” yazın ve ilk çıkan sonuca tıklayın.

Windows İşletim Sistemi için Adımlar

Mac işletim sistemi kullanıyorsanız ilgili yazı tipi dosyalarına Uygulamalar altındaki Font İzlencesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bu uygulamayı çalıştırın, yanınıza almak istediğiniz yazı tipinin üzerine gelin ve sağ düğmeye tıklayarak “Finder’da Göster” maddesini seçin. Açılan yeni penceredeki yazı tipi dosyasını flash belleğe kaydedin. Bu dosyayı sunumun yapılacağı Mac bilgisayarda yine Font İzlencesi uygulaması aracılığı ile sisteme yükleyin.

Mac İşletim Sistemi için Adımlar:

Gerekli yazı tipi dosyalarını flash belleğe yedekleyin. Ardından, sunumun yapılacağı bilgisayarda aynı adımları takip ederek Yazı Tipleri penceresini açın ve flash bellekteki ilgili dosyaları bu pencereye taşıyarak sisteme yükleyin.

C) Eğer Windows tabanlı PowerPoint kullanıyorsanız ve sunum yine bir Windows sistemde yapılacaksa, yazı tipi dosyalarını sunumunuzun içine gömerek dosyayı kaydedebilirsiniz. Bu şekilde paylaştığınız .PPT veya .PPTX dosyaları, o yazı tiplerinin yüklü olmadığı başka bir bilgisayarda açılsa dahi karakter sorunu yaşanmayacaktır.

PowerPoint dosyanızı bu şekilde kaydetmek için gerekli adımlar;

  1. DOSYA menüsünden SEÇENEKLER’i seçin.
  2. Açılan pencerede sol taraftaki KAYDET’e tıklayın
  3. Sağdaki maddelerin alt tarafından yer alan “Yazı tiplerini dosyaya ekle” kutucuğunu işaretleyin.
  4. Hemen altındaki “Tüm karakterleri ekle” maddesini seçin.
  5. TAMAM düğmesine basıp bu ekrandan çıkın ve dosyanızı tekrar kaydedin.

Artık yazı tipleriniz sunum dosyanızla bütünleşik olarak gönderilmeye hazır.

Önemli Not: OTF uzantılı yazı tipi dosyaları eski sürüm yazılımlarda (Windows XP, Office 2010, vb.) sorun çıkartabiliyor. Eğer bu yöntemi kullanırken kendinizi tamamen garanti altına almak istiyorsanız TTF uzantılı yazı tiplerini tercih edin.

Paylaşım Modunda Mısınız?