Sunumun Tamanında Renk Bütünlüğü Sağlayın

Sunum yaparken profesyonel bir görünüm sağlamak için sunum boyunca renklerin birbirleri ile uyumlu ve tutarlı olması gerekir. Aksi halde dinleyicileriniz üzerinde, tasarıma ve hazırlığa fazla özen gösterilmediği hissiyatını uyandırabilirsiniz.

Sunumun genelinde görsel bütünlük sağlamak için tüm slaytların oluşturulacağı belirli renkler kullanabilirsiniz. Bir çok marka, iki ana renk ve dört ara renkten oluşan toplam altı renkli bir kurumsal kimlik tasarımına sahiptir.

Firmanıza veya markanıza ait özel renk kodlarını PowerPoint programına girmek için şu adımları takip edin:

  1. “GÖRÜNÜM” sekmesinin içinde bulunan “Asıl Slayt” bölümünün içindeyken üst ortada yer alan “Renkler” butonuna basın ve açılan menünün alt tarafındaki “Renkleri Özelleştir…” seçeneğine tıklayın.

  2. Açılan yeni pencerede Vurgu 1 – Vurgu 6 arasındaki renklerin sağ tarafındaki aşağı oklara basarak “Tüm Renkler…” seçeneğine tıklayın.

  3. Kendiliğinden seçili değilse “Özel” kulakçığına tıklayın ve istediğiniz renge ait RGB değerini girerek “Tamam”a basın ve çıkın.

  4. Bir önceki adımı diğer vurgular için de tekrarladıktan sonra, açılan pencerenin alt kısmındaki “Ad:” kutusuna yeni bir isim girerek “Kaydet”e basın.

Artık sunumu tasarlarken kullanacağınız tüm öğelerde belirlediğiniz bu özel renkler kullanılacaktır. Vurgulardan herhangi bir tanesini değiştirmek için aynı adımları takip edin. Bir vurguya ait renk değerini değiştirdiğinizde, o vurgunun kullanıldığı tüm nesneler yeni renk ile değişecektir.

Paylaşım Modunda Mısınız?