Ücretsiz Görsel Siteleri

Sunumlar için ücretsiz görsel siteleri sayesinde birçok resim, çizim hatta video gibi görsel kaynaklara ulaşabilirsiniz. Tabii ki internette belki de milyonlarca resim mevcut. Ancak sunum kalitenizi yüksek tutmak açısından, ilk gördüğünüz resmi alıp kullanmak yerine, şu kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum:

1) Resmin Boyutu:

Sunumda kullanacağınız resimleri seçerken, sunum yapacağınız ortamı ve teknolojiyi dikkate alın. Eğer yüksek çözünürlüklü (HD) bir ekranda sunum yapacaksanız, slayt boyutunuzun ve dolayısı ile kullanacağınız resimlerin en az 1920×1080 piksel boyutunda olmasına özen gösterin. Düşük boyutlu resimler kullandığınız zaman bu görseller pikselleşme yaparak profesyonel olmayan bir görüntü meydana getirir.

2) Resmin Kalitesi:

Bir resmin çözünürlüğünün yüksek olması, o resmin mutlaka kaliteli olduğu anlamına gelmez. Örneğin, küçük bir resmi alıp yüksek çözünürlüklü olarak kaydedebilirsiniz. Ama bu, resmin kendi içinde dağılmasına neden olacaktır.

3) Resmin İçeriği:

Kalite ve çözünürlüğün yanı sıra, resmin içeriğinin de sunumunuzla alakalı olmasına özen gösterin ve artık klişeleşmiş görseller kullanmaktan kaçının. Örneğin, sunumunuzda hedeflerinizi belirttiğiniz bir slayt varsa, bu slayt üzerinde bir hedef tahtası resmi kullanmak yerine daha yaratıcı seçenekler bulun. Aynı şekilde, iş birliği görseli için yerküre üzerinde el sıkışanlar, zaman görseli için kum saati gibi görseller artık oldukça klişeleşmiş seçeneklerdir.

4) Resmin Telif Hakkı:

Sunumunuzda kullandığınız tüm görsellerinin telif hakkının size ait olduğundan veya gerekli kullanım haklarını satın aldığınızdan emin olun. Google’da resim araması yaptığınız zaman çıkan seçeneklerin büyük bir kısmı telif haklı resimlerdir ve bu telif hakları sunumlarınızda kullanmak için geçerli olmayabilir.

Ancak internet üzerinde yine bir çok telif hakkı olmayan, ücretsiz resim bulabileceğiniz siteler mevcut. Aşağıdaki listede bu tarz sitelere bazı örnekler yer alıyor. (Bu yazıyı yayımlarken bu sitelerin çalışğını teyid ettim, ancak zaman içinde bazıları artık çalışmıyor olabilir.)

Telif Hakkı Gerektirmeyen,
Sunumlar için Ücretsiz Görsel Siteleri:

Not: Bu listedeki ücretsiz görsel siteleri içinde yer alan resimleri kullanmak için, herhangi bir ücret ödemek yerine sadece resmin sahibine atıfta bulunmanız gerekebilir (Give Credit). Bu gerekliliğin yer alıp almadığını araştırmak ve gerekiyorsa sunumda belirtmek, sunumu hazırlayan kişinin kendi sorumluluğundadır.

Profesyonel Sunum Desteğine İhtiyacınız Mı Var?

Kurumsal Sunum Eğitimi

Ekiplerinize etkili iletişim becerileri kazandırın ve her bir sunumu, hem bireysel hem de kurumsal başarı için bir sıçrama tahtasına dönüştürün.

Profesyonel Sunum Tasarımı

Yüksek kaliteli görseller ve slaytlar ile, sizi ve mesajınızı dinleyicilerinizin zihninde tutacak, akılda kalıcı bir izlenim yaratın.